Sıhhi Tesisat

Hepimizin bildiği üzere yapıların sağlamlığı, dayanıklılığı ve güvenliğinin yanı sıra sıhhı tesisat donanımı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, yapıda olması gereken temiz su, atık su ve sıcak suların sağlıklı bir şekilde dolanımını sağlamak için bu donanımın olması şarttır.

Şimdi bu sistemi biraz daha açalım. Sıhhı tesisatın temel olarak birkaç fonksiyonu vardır. Bunlardan en önemlisi sağlıklı bir yaşam için gerekli olan temiz sudur. Sonuçta yaşadığımız yapıların içinde gündelik hayatımızı devam ettirmek için yemek yiyor, bulaşık ve çamaşır yıkıyor ve tabi ki duşa giriyoruz. Bu düzeni sağlamak için ise tabi ki en başta temiz su gerekiyor. Ayrıca bu donanım temiz olmayan atık ve pis suların yapı dışına boşaltılması işlevini görmesi açısından da önemli bir yere sahip. Temiz suları ve pis suları farklı boru kanallardan geçirmek için yapı inşa edilirken bunun nerelerde olacağı planlanır ve buna uygun bir yol izlenir. Bina içinde bütün daireler ve katlar tek bir gidere bağlıdır. Ancak borular her daireye farklı bir yolla bağlanır. Her dairenin kendi kullanımı için farklı bataryaları vardır ve tesisat kısmında herhangi bir sıkıntı olduğunda bu bataryalar sayesinde sorun kontrol altına alınır. Yapıda herhangi bir terleme ve bu terleme yüzünden borularda bir problem yaşanmaması ve sistemin daha uzun süre dayanıklı kalabilmesi için yapı içinde bulunan soğuk su borularının yalıtımı yapılmalıdır. Ayrıca yine don olaylarına karşı bina dışından geçen ve toprak altında bulunan borularında yalıtımı yapılması şarttır. Kullanım alanlarına ve binanın konumuna göre suyun nereden geleceği de önemli bir yere sahiptir. Bu durumda debi, suyun akma yönü ve yüksekliği, basıncı hesaplanır ve bu hesapların sonucuna göre tesisatın son durumu ortaya konur.

Kullanım alanlarına göre birçok boru tarzı ve sistemi vardır. Sıhhı tesisat döşenirken yapının dışında ve toprak altında olan yerlerde daha çok büyük beton ve düz borular kullanılırken, bina içerisindeki temiz suyun nakli için gerekli olan boru tipine verilen isim ise galvanizli çelik borudur.